18. veřejné zasedání zastupitelstva obce Břehy + krátká zpráva

V úterý 30. března 2021 od 18 hodin se bude v sokolovně konat veřejné zasedání zastupitelstva.

 

OZ schválilo zpracování a podání žádosti o dotaci na rekonstrukci haly na mlýně na Ministerstvo financí firmou RPA za 15.000 Kč + DPH. V případě uznání dotace si budou nárokovat 2 % + DPH z uznatelných nákladů, min. 100 tis. Kč. Předpokládané investiční náklady činí 11,7 mil. Kč. Jde o druhou žádost o dotaci na stejný projekt. Ta první byla již podána na Ministerstvo pro místní rozvoj.

OZ schválilo záměr vypracování projektové dokumentace na vybudování bytových jednotek v domě na st.p. č. 539 (pila) a v podkroví č.p. 11 (křižovatka). Pro výběr dodavatelů byla stanovena komise ve složení P. Jirava, P. Morávek a P. Erban.

OZ schválilo smlouvu o dílo s Ing. arch. Tománkem na změnu č. 3 Územního plánu obce Břehy zkráceným postupem a smlouvu s žadateli o tuto změnu o úhradě nákladů.

OZ schválilo záměr nákupu nákladního auta s hákem pro potřeby technických služeb (manipulace s kontejnery) a stanovilo výběrovou komisi ve složení P. Jirava, P. Šanda, J. Kučera a J. Kubát.

OZ schválilo pronajmout prostory bývalého obchodu v objektu Na Křižovatce podnikateli Martinu Štainerovi za 2.500 Kč/měsíc. Nájemce by zde provozoval showroom produktů Eco clean & shine a výdejní místo Zásilkovny, Balíkovny, Geis, DPD, PPL…
Na základě jednání starosty s nájemcem bude nutné vyřešit vytápění pronajímaného obchodu.

Starosta také informoval, že přišla nabídka od Zásilkovny zřídit v obci u obchodu s potravinami box pro příjem a výdej zásilek.

Starosta informoval o uzavírce labského mostu. Jeho oprava je naplánovaná od 6. dubna do 31. srpna 2021.
Pro chodce a cyklisty je stanovena objízdná trasa přes lávku u bývalé plovárny na Slavíkových ostrovech. Starosta místo této nevhodné trasy usiloval o přímou cestu vedle opravovaného mostu v podobě např. pontonového mostu nebo přívozu. Bohužel nic z toho není možné nebo je nedosažitelné.
Pro auta bude objízdná trasa vedena přes valský most. Má to ovšem dva háčky. Jednak v termínu od 1. srpna do 31. října 2021 je plánována II. etapa stavby kanalizace v Mělicích na úseku objízdné trasy, takže se objížďka protáhne kolem Buňkova i písníků přes křižovatku u Živanic. Druhak pro auta nad 7,5 t nebo vyšší než 3,2 m je valský most neprůjezdný, takže budou muset Labe překonávat v Pardubicích, nebo v Týnci nad Labem. Přes most v Řečanech nad Labem mohou jen auta do 10 t.
Autobusy budou samozřejmě jezdit přes Valy. Momentálně jsou na stole teprve návrhy jízdních řádů a zdá se, že jejich četnost nebude omezena a na vlaky by mohly navazovat za cenu dřívějšího odjezdu ze Břehů. Starosta navrhne i možnost zastávky ve Valech kvůli rozšíření možnosti přestupu na vlak. Pokud by ale z nějakého důvodu autobusová doprava nestačila, bude starosta jednat s firmou Šanda o možnosti zajištění další autobusové dopravy pro občany obce, která by pro ně byla zdarma.

Tady si ještě dovolím poznámku, která se na zasedání nezmiňovala. Od 6. dubna 2021 bude omezen i provoz na železniční trati nejen Kolín – Pardubice kvůli rekonstrukci pardubického nádraží. V nejbližších dnech by tedy měly vzniknout nejen nové autobusové, ale i vlakové jízdní řády pro toto období, které budou zveřejněny např. na portále www.idos.cz.