Typicky břežské referendum – aktualizováno

aktualizováno 5. srpna 2015 (přidány výsledky ankety z Břežanu)

Začátkem tohoto týdne jsme všichni spolu s Břežanem dostali do svých schránek hlasovací lístky týkající se přesunu Obecního úřadu. Pominu, že počtem těchto „listů“ je dáno právo hlasovat jen dvěma členům domácnosti. Mohla tu být jednoduchá možnost vyzvednout si další listy v místě jejich odevzdávání, ale i dva jsou myslím úspěch. Co mě štve víc, je neinformovanost a manipulace.

Kdo zná důvod nutnosti stěhování Obecního úřadu? Podle událostí a informací posledních dní se zdá, že obec má přebytek prostor, které se panu starostovi zdají pro Obecní úřad vhodnější, a tak si usmyslel, že se mu již nechce sedět ve staré obecní pastoušce a chtěl by pro svůj úřad něco lepšího. Mlýn je vpodstatě připraven na cokoliv a když máme i restauraci Na Křižovatce, tak dáme lidem možnost výběru, ať mají dobrý pocit. Objevují se tu výkřiky, že stávající Obecní úřad je již nevyhovující a je potřeba jej zrekonstruovat. V případě rekonstrukce by ale bylo logické přesunout OÚ do náhradních prostor jen do doby, než by stávající budova byla opět zprovozněna. Proč tato varianta v anketě  zcela chybí? Napadá mě jediný důvod, a to ten, že primárním důvodem stěhování není havarijní či nevyhovující stav budovy OÚ. Tedy jsme opět u původní domněnky, že přesun úřadu je pouze vrtochem starosty.

Ač na první pohled vypadají hlasovací listy barevně a hustě popsaně, tak se z nich nedozvíme dohromady vůbec nic. Jak je daleko z bývalé osady Výrova, jež původně nebyl ani součástí Břehů, do historického centra obce Břehy víme všichni, že je na Křižovatce hospoda víme taky a že se na mlýně ušetří za elektřinu? Pokud mlýn nebude mít jiné využití jako dosud, tak samozřejmě. Umístění ostatních institucí do mlýna na přemístění OÚ vůbec nezávisí. Vzhledem k tomu, jak obec rozhazuje peníze jinde, tak roční spotřeba elektřiny na jeden obecní úřad je jako kapka v moři. Navíc v případě zrekonstruovaného a zatepleného OÚ by se náklady logicky musely také snížit. Úspory je nutné hledat jinde, než na spotřebě elektřiny Obecním úřadem. Tedy dohromady žádná relevantní informace.

Další bolestí je knihovna a hasičská klubovna. To je podle mě samostatná otázka, která i když může navazovat na možné varianty přesunu OÚ, tak je zde primárně postavena jako manipulující, protože hasiči logicky chtějí lepší klubovnu. Je tedy jednoduše předvídatelné, že nemalá hasičská základna bude hlasovat, ať už pro jakoukoliv variantu přesunu OÚ a tím fakticky podpoří přesun OÚ jako takový. Možnost nepřesunu zde jaksi není nabídnuta, jakkoliv se to oficiální web snaží nadepsat. Proč by nemohla být knihovna či klubovna přesunuta vedle restaurace Na Křižovatce bez stěhování OÚ?

Nakonec si dovolím jednu technickou řečnickou: Jak se bude postupovat při vyhodnocování ankety v případě, že bude zaškrtnutá varianta přesunu OÚ i knihovny vedle restaurace Na Křižovatce? Dovolím si myslet, že obě instituce se tam nevejdou, ale možná se mýlím.

Je vše jinak? Možná ano, možná ne. Čerpám z dostupných informací, a ty jsou velice omezené.

Prosím nebojte se projevit svůj názor a napište jej na hlasovací lístek. Možná se nad tím zastupitelé zamyslí.

Přikládám zde ještě anketu, jak si myslím, že měla vypadat. Pokud Vás napadne další odpověď, neváhejte ji připsat do diskuse, nebo na email tycaci@centrum.cz.

–K

Přesunuli byste Obecní úřad? Kam?

  • Není důvod OÚ přesouvat. (31%, 18 hlasů)
  • Přesunout jen po dobu rekonstrukce kamkoliv v obci, kde bude přesun nejméně nákladný. (15%, 9 hlasů)
  • Přesunout jen po dobu rekonstrukce vedle restaurace Na Křižovatce. (8%, 5 hlasů)
  • Přesunout jen po dobu rekonstrukce do mlýna. (0%, 0 hlasů)
  • Přesunout OÚ trvale vedle restaurace Na Křižovatce. (10%, 6 hlasů)
  • Přesunout OÚ trvale do mlýna. (36%, 21 hlasů)

Počet hlasujících: 59

Nahrávání ... Nahrávání ...

 

Výsledky ankety z Břežanu

VysledkyAnketyOU_2015

2 komentářů

  1. Krásně napsáno jnet. Bravo. Ta potřeba mít úřad na mlýně z té ankety jen čiší:-))) Klobouk dolů jak to má, ale na nás prosté občany vymyšlené. :-)))) K té rychlosti . Ono stačí se podívat do minulosti co se ve Břehách (na Výrově) nedělalo na rychlo.:-)) Jen je zarážející, že když se prodávali ty krásné obecní pozemky za školou, tak to od údajného zveřejnění (nebylo na elektronické úřední desce) trvalo víc než rok, aby se jednoho dne na neveřejné schůzi rozhodlo o jejich prodeji za cenu nejlevnějších koberců v akci svým příbuzným. To jsou ty Břežské praktiky. Je mi líto, že žiji v době éry pana starosty Morávka a dalších podobných zastupitelů. Co čekat od člověka, který zveřejní oficiální program veřejného jednání zastupitelstva a pravidelně si stejně na něj pak doplní co chce. Prodeje, nákupy, názvy ulic, odměny, atd. Nic drobného, aby se jeho příznivci jednou nedivili až se to bude týkat jich a ono ejhle:-)). Paní Kačka to tu v zápisech pěkně červení:-))) Otázkázkou je, je to neumětelství nebo záměr? Kdo ví ať odpoví. Nu což pár let to budeme muset ještě vydržet:-))

  2. Dvě „referenda“ břežské a řecké.

    Řekové si s nadšením zvolili Syrizu, Břehy staronové zastupitelsko a každý z nich vyhlásil referendum. Obě jsou si podobná více, než by se na první pohled zdálo.

    Řecké bylo protiprávní, protože o takových věcech rozhoduje vláda, břežské bylo předčasné / zbytečné (nehodící se škrtněnte), protože obecní referendum se vyhlašuje tehdy, kdy mají občané rozhodnout o tom, kdy je použití jejich daní „na hraně“. Čili referendum mělo být o cyklostezce, kde není jasné, zda se prodlouží do Přelouče. Pokud ne bude se muset na jejím dočasném konci vybudovat ještě semafor a přechod pro chodce. Nikoliv v případě, kdy je třeba něco přemísťovat.

    Obě referenda byla připravena ve spěchu a chaoticky. Řekové hlasovali o něčem, co už v době referenda bylo překonané vývojem situace, ve Břehách je chaotické zadání popsané v Břežanu.

    V obou referendech není jasné, o čem se má hlasovat, řecká nejasná otázka měla více než 100 slov, břežské referendum nemá jasné popisy variant, včetně pro a proti a hlavně včetně detailních finančních nákladů jednotlivých variant.

    Obě referenda byla realizována účelově ve spěchu, v Řecku proto, aby rozhodovaly emoce, ve Břehách je spěch naprosto iracionální. V obou případech není čas na to, aby proběhla nějaká kampaň a diskuze k jednotlivým variantám. V Řecku je časový tlak věřitelů a je to „tak nějak pochopitelné“, ve Břehách nikoho čas netlačí tak proč?

    Obě referenda jsou čistým alibismem. V Řecku jde o porušení všech pravidel EU i ústavy, Tsipras svou zodpovědnost hodil na Řeky, ve Břehách se předkládá do referenda operativní záležitost. Když se nevyhlásilo referendum k budování cyklostezky (2,5 milionů nákladů z daní zaplacenými občany a s nejistou perspektivou investice), tak pokud je nějaká stavba v havarijním stavu, tak prostě zastupitelstvo koná, přestěhuje OÚ a nevyhlašuje referendum.

    Obě referenda jsou nezávazná. Tsipras se klidně na řecké ne může vykašlat a přijmout podmínky. Bude ho to ale stát předčasné volby. Břežské zastupitelstvo může výsledky referenda ignorovat, do voleb daleko a nestane se nic.

    Obě referenda jsou čistým populismem. Syriza je sekupením pouličních křiklounů, ve Břehách byla u moci ODS a dnes krypto ODS a ta jak známo zavile nenáviděla jakékoliv referendum. Podle toho to také dopadlo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *