Spalovnu odmítlo i ministerstvo životního prostředí

Dva a půl roku trvala „bitva“ o spalovnu průmyslových odpadů, kterou chce nedaleko Pardubic provozovat česko-rakouská společnost AVE CZ. V neděli ji ministerstvo životního prostředí ukončilo, když vydalo v rámci projednávání vlivu tohoto záměru na životní prostředí (EIA) nesouhlasné stanovisko. Dalo tak za pravdu desetitisícům odpůrců této stavby.

„Mám samozřejmě ohromnou radost z toho, že ministerstvo stavbu spalovny odmítlo. Ve hře totiž nebylo pouze zdraví obyvatel a stav životního prostředí, ale také zájem lidí o věci veřejné. I ministerstvo připustilo, že s tak masivním odporem, jaký se vzedmul proti projektu spalovny, se ještě nesetkalo.  Obával jsem se toho, že všichni ti lidé, kteří se proti spalovně postavili, ztratí v případě ministerského souhlasu víru v tento stát, víru v to, že mohou něco změnit, že rezignují na dění kolem sebe a uzavřou se do svých ulit,“ řekl primátor Pardubic Jaroslav Deml.

Je ale přesvědčen o tom, že odmítavým stanoviskem MŽP „případ spalovna“ nekončí. „Společnost AVE bude jistě dál usilovat o realizaci svého záměru, což jí zákon umožňuje. Může například verdikt ministerstva napadnout a pokusit se o obnovu řízení, nebo požádat o stavební povolení. Stanovisko ministerstva je totiž pouze doporučující a stavební úřad se jím nemusí řídit. Kontrola veřejnosti tedy musí fungovat dál,“ dodal.

Záměr zmodernizovat starou spalovnu v Rybitví oznámila společnost AVE v červenci 2007. Vyvolala tím lavinu nesouhlasu jednotlivých obyvatel, ekologických i občanských sdružení, ale také měst a obcí ležících v širokém okolí. Petici požadující, aby kompetentní orgány státní správy upřednostnily zájem veřejný – zdraví obyvatel, ochranu životního prostředí a majetku před ekonomickým zájmem soukromé firmy, podepsalo téměř 50.000 lidí. Veřejného projednávání záměru, které se muselo konat v ČEZ aréně, se zúčastnilo na sedm tisíc obyvatel Pardubicka, Královéhradecka a Chrudimska, tedy regionů, které by byly spalovnou dotčeny nejvíce. „Všichni, kteří se ve věci spalovny angažovali, si zaslouží poděkování. Já osobně bych rád poděkoval zejména členům o.s. Stop spalovně. Odvedli kus dobré práce a zamítavé stanovisko je především jejich zásluha,“ dodal primátor.

Na druhé straně je primátor zklamán postojem hornorakouské vlády, která je nepřímým vlastníkem společnosti AVE CZ a je známa tím, že se dlouhodobě zasazuje o zdravé životní prostředí. „Společně s hejtmanem Pardubického kraje jsme se dopisem obrátili na hornorakouského hejtmana, mrzí mě, že jsme mu nestáli za odpověď,“ konstatoval Deml.

Otázkou existence spalovny v Rybitví se v lednu zabýval i senátní Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice společně s Výborem pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. „Senátoři a přítomná veřejnost si vyslechli názory zástupců municipalit, odborníků, představitelů firmy, která chce spalovnu nebezpečného odpadu nedaleko Pardubic provozovat, ale i ministerstva a inspekce životního prostředí. Věřím i zájem a podpora senátorů naší věci pomohly,“ řekl primátor.

Nataša Hradní
oddělení vnějších vztahů
Zdroj: www.pardubice.eu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *