Rozhledna Barborka

Dřevěná rozhledna byla vybudována v roce 2004 podle projektu Ing. Václava Jakeše. Předlohou mu byly původní plány Ing. Martina Nováka, který navrhl Toulovcovu rozhlednu u Proseče. Stavba je umístěna v nadmořské výšce 313 m n. m. Její celková výška je 13,8 m, má dva ochozy, z nichž vyšší je ve výšce 10 m. V roce 2013 musela být rozhledna kvůli napadení dřevokazným hmyzem demontována a dřevěná konstrukce byla nahrazena ocelovou.

Rozhledna Barborka je postavena v lokalitě bývalých Raškovických lomů, proto také nese název patronky horníků. Areál je příjemným odpočinkovým místem se spoustou prolézaček pro děti, je také výstavním prostorem nemála kamenných i dřevěných soch (např. díla sochařů Terezy Hanusové a Vojtěcha France, keramičky Evy Mašínové a řezbáře Josefa Cipryána), můžeme zde spatřit u nás vzácný strom jeřáb oskeruše. Navíc tudy prochází naučná stezka Raškovickými lomy, která Vás mimo jiné zavede i na historicky doložené vyhlídkové místo – Vysokou skálu.

Otevírací doba:
DUBEN-ŘÍJEN o víkendech 14-17 hod.
ČERVENEC-SRPEN vždy ve středu a o víkendech 14-17 hod.
Větší skupiny návštěvníků a návštěvy mimo otvírací dobu nutno ohlásit minimálně den předem na tel. obecního úřadu ve Svinčanech 466 972 389.

Vstupné: 20 Kč (skupiny nad 15 osob 15 Kč)

Umístění: na SZ okraji obce Horní Raškovice
GPS49°57’49.126″N, 15°38’12.212″E
Obec s rozšířenou působností
: Přelouč
Obec (obecní úřad): Svinčany
Katastrální území: Raškovice u Přelouče