Nová mateřská škola se odkládá

V pondělí 22. června 2009 napsal Petr Morávek, starosta obce Břehy, do pardubického Deníku následující článek:

 

Břehy se bouří proti rozdělení dotací

„Program rozvoje venkova raději podporuje rozvoj měst,“ říká starosta Petr Morávek. Obec poslala výboru regionální rady odvolání.

Starosta obce Břehy Petr Morávek není spokojen s postupem regionální rady při předběžném rozdělení dotací. Redakci Pardubického deníku zaslal otevřený dopis s následujícím obsahem:

Obec Břehy s tisícem obyvatel potřebuje dotaci na novou mateřskou školu. Regionální rada z programu Rozvoje venkova ale raději podporuje rozvoj měst, a to stovkami miliónů korun! Je to bohužel zatím pravda.

Regionální rada Pardubického, Hradeckého a Libereckého kraje při předběžném rozdělení dotací podpořila rekonstrukce hotelů, sokoloven a tenisových kurtů a místo venkovu dává peníze městům, která mohou, na rozdíl od obcí, dosáhnout i na jiné dotační tituly.

Nechápeme, proč se program nazývá Program rozvoje venkova, když byla přidělena dotace ve výši skoro třiapadesát milionů korun městu Lázně Bohdaneč i městům dalším, a to na úkor venkova. Když se řekne venkov, představujeme si něco jako naší vesnici. Ani ve snu nás nenapadlo, že výbor regionální rady vidí za slovem venkov lázeňské kolonády a trolejbusy spojující lázeňské město přímo s krajským hlavním městem.

Proto posíláme odvolání, v němž doporučujeme výboru regionální rady přehodnocení předběžného rozhodnutí o rozdělení dotací.

Předložili jsme velmi kvalitní projekt na výstavbu nové mateřské školy, která bude sloužit po dokončení obci Břehy i dalším obcím. Náš projekt se týká přímo rozvoje venkova, podpory rodiny, je protikrizový a vytváří trvalou hodnotu. Kvůli účasti v soutěži nás stál nemalé prostředky.

Nehodláme se jen tak smířit ani s tím, že v okolí trvalých bydlišť hejtmanů – předsedů regionální rady, je až podezřele zhuštěná úspěšnost okolních žadatelů. Proto se obracíme i na tisk, aby informoval širší veřejnost. Rozdělují se totiž veřejné, nikoliv soukromé peníze!

Petr Morávek, starosta obce Břehy

 

Ve čtvrtek, 25. 6. 2009 hejtman Pardubického kraje Radko Martínek v Deníku odpověděl takto:

 

Hejtman odpovídá starostovi obce Břehy

„Pro Pardubický kraj jsme rozdělili 381 milionů korun,“ říká Radko Martínek. Poznámky o podezřelých úspěších ho mrzí.

Hejtman Pardubického kraje Radko Martínek reaguje otevřeným dopisem na vyjádření starosty obce Břehy Petra Morávka, které vyšlo na této stránce v pondělí 22. června.

Starosta obce Břehy Petr Morávek v něm kritizoval postup regionální rady při předběžném rozdělení dotací. Obec Břehy s tisícem obyvatel neuspěla s žádostí o dotaci na novou mateřskou školu. Starosta Petr Morávek tvrdí, že regionální rada z programu Rozvoje venkova raději podporuje rozvoj měst (například města Lázně Bohdaneč) a upozornil také na podle jeho názoru podezřele zhuštěnou úspěšnost žadatelů v okolí bydlišť hejtmanů. Obec Břehy poslala proti rozhodnutí rady odvolání.

Vyjádření hejtmana

Vážený pane starosto, myslím, že pokud se vám něco nelíbí, je lepší komunikovat přímo než přes sdělovací prostředky. Nicméně k vašim výhradám k rozdělování dotací regionální radou. Původně bylo pro Pardubický kraj vyčleněno cca 250 milionů korun, žádostí bylo však za 800 milionů korun. Snažili jsme se rozšířit částku na nejvyšší možnou míru, a to se nám také podařilo. Pro Pardubický kraj jsme rozdělili 381 milionů korun.

Program rozvoje venkova, do kterého se obec Břehy přihlásila, je určen obcím a městům do 5 tisíc obyvatel. Z toho vyplývá, že do něho Lázně Bohdaneč patří. Navíc podávaly projekt podruhé. V prvém případě jim chyběl necelý bod, takže je dost logické, že na druhý pokus město uspělo.

Váš projekt byl posuzován stejně jako všechny ostatní a získal celkem 65,4 bodu, přičemž poslední přidělené prostředky měl projekt, který získal o 10 bodů více. Váš se umístil na 130. místě, při čemž podporu získalo 66 projektů.

Měl byste také vědět, že evropské peníze jsou určeny přednostně na pomoc hospodářsky a strukturálně postiženým regionům.

Tyto regiony jsou dlouhodobě Pardubickým krajem určeny dle objektivních kritérií a které nemají s bydlištěm hejtmana nic společného. Vaše poznámky, ničím neopodstatněné, mě proto velmi mrzí.

Radko Martínek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *