Nemám čas

Jednání 23. zasedání obecního zastupitelstva tentokrát začalo bodem navrženým zastupitelem Erbanem, totiž aby zastupitelstvo jako valná hromada Autokempu Buňkov vzalo na vědomí jeho rezignaci na funkci jednatele ATC. Pan Erban také za sebe hned navrhl náhradu, a to pronajímatelku restaurace v kempu Lucii Jelínkovou, což zastupitelé jednohlasně schválili. Druhý jednatel Kamil Hrobař tak – alespoň prozatím – zůstává ve funkci. Starosta se v této debatě také vyjádřil, že jednatelé způsobili ztrátu autokempu ve výši 75 tis. Kč tím, že si vyplatili odměny.

Tímto byla valná hromada ukončena a začalo jednání zastupitelstva. Na začátek shrnu jen některé body, které byly schváleny jednohlasně, a zdá se, že není nutné je více komentovat.

  • ZŠ požádala o navýšení závazného ukazatele o 150.000 Kč na zřízení nové třídy pro 18 přijatých žáků. V souvislosti s tím zastupitelé schválili i rozpočtovou změnu č. 1/2014, kde se těchto 150 tis. přesune z rezervy do neinvestičních výdajů na ZŠ.
  • Obec zruší svoje předkupní práva k pozemkům se zkolaudovanými rodinnými domy v oblasti Na Novině (domy zapsané v katastru nemovitostí). Toto předkupní právo mělo zabránit kupčení s pozemky, což je u zkolaudovaných domů již bezpředmětné.
  • Prodej následujících pozemků majitelům sousedních domů, zahrad a pod. za cenu 85 Kč/m2:
    • p. č. 118/40 odděleného geom. plánem č. 184/2012
    • p. č. 305/2
    • 4 části pozemku p. č. 402/1 oddělené geom. plánem č. 415/2005 na p. č. 402/29, 402/30, 402/31, a 402/32
    • p. č. 855/8
  • Žádost o finanční příspěvek 10.000 Kč pro mladé hasiče na činnost v r. 2014.
  • Žádost o finanční příspěvek 20.000 Kč pro celostátní setkání hasičských přípravek 2014.
  • Žádost o finanční příspěvek 2.000 Kč pro Okresní sdružení hasičů Pardubice (p. Marie Stará) na pořízení poháru pro hasičskou soutěž.
  • Žádost o finanční příspěvek 25.000 Kč pro Moped klub Břehy na pořádání závodů Moped cup 2014. Mimochodem všichni víme, že mopeďáci ve Břehách pořádají Stadion Cup. Proč tedy to neustálé matení názvů? Jaký záměr je tímto sledován?
  • Žádost o proplacení parkovacího místa, které si majitel domu dělal sám v Březové ulici.
  • Starosta Morávek a místostarosta Jirava byli pověřeni k účasti na jednání valné hromady VaK včetně hlasovacího práva, což je z hlediska hlasování zásadní bod, neboť pan Kubát se na inkriminované dvě minuty vzdálil na toalety, a bohužel tak nemohl svým hlasem přispět.

Dále byly podány tyto informace:

  • Hledá se řešení pro efektivnější využití malé vodní elektrárny na Výrově. Nyní se elektřina prodává do sítě za velmi nízkou výkupní cenu a za cenu asi pětinásobnou se elektřina nakupuje. Záměrem je využít elektřinu přímo pro podlahové vytápění mlýna, což je ale technicky náročné. Toto řešení má také návaznost na připravované dočasné stěhováním OÚ do mlýna po dobu oprav stávající budovy OÚ.
  • Obci byl přiznán finanční příspěvek z Programu obnovy venkova od Pardubického kraje na úpravu sportovišť ve výši 100.000 Kč, který bude použit na rekonstrukci sociálního zázemí sokolovny, a to WC ženy a bezbariérové WC. Do výběrového řízení se přihlásily 3 firmy. Zastupitelé zde rozlepili obálky, k výběru nabídky se však nedostali. V následné diskusi byl také vznesen dotaz na období rekonstrukce, neboť by bylo nevhodné, aby tato zasahovala do sezony a omezovala tak návštěvníky kempu či různých akcí, při kterých bude potřeba toto zařízení využívat. Dostalo se nám však obligátní výmluvy na nedostatek času.
  • Žádost na SFŽP ČR na drtiče odpadů a kompostéry je zaregistrovaná a momentálně se posuzuje.
  • Byla podána žádost o koupi lesního pozemku (směr Semín). V minulosti již bylo žádostí o tyto pozemky podáno více, obec však dosud pozemky nikomu neprodala a ani nyní se zastupitelé nevyjádřili, zda vůbec chtějí tyto pozemky prodávat.
  • Bylo vydáno stavební povolení na Břehy-centrum.

Byli jsme také informováni o tom, že na pile (č. 97) jsou již hotové rozvody vody, plynu i kanalizace, jsou připravené rozvody na topení, zatím chybí nová elektroinstalace, fasáda ad. Dne 4. 3. 2014 byl zveřejněn záměr prodat budoucí byty na pile k trvalému bydlení. Na jednání bylo řečeno, že jeden byt si obec ponechá a bude jej pouze pronajímat, byt č. 3 je již trvale obydlen a všem 6 došlým žádostem tak bude moci být vyhověno, i když o nich zastupitelé nakonec nehlasovali. Pan Jirava předestřel, že cena bytů bude kalkulována podle skutečných (případně odhadnutých) nákladů, bude se však pohybovat mezi 13 a 18 tis. Kč/m2, což je podle jím předložených inzerátů cena v místě obvyklá.

Dne 25. 2. 2014 byla podána žádost o pronájem místností v přístavku na mlýně (není zkolaudován pro bydlení, což však samotnému bydlení nebrání). Obec tedy zveřejnila záměr tyto prostory pronajmout na dobu určitou jako bydlení v nouzi, načež 9. 4. přišla druhá žádost, kterou žel někteří zastupitelé evidentně dostali do rukou až zde na zasedání a měli se hned rozhodnout mezi dvěma jistě naléhavými žádostmi. Hlasování proběhlo po usilovném asi tříminutovém přemýšlení zastupitelů s výsledkem 5 hlasů pro, p. Kubát proti. Nájem byl navrhnut ve výši 60 Kč/m2, smlouva má být na dobu určitou do konce r. 2014.

Jednohlasně bylo schváleno také to, že obec odstraní staré fotbalové branky, celé hřiště bude přesunuto směrem na jih a budou na něm umístěny branky nové. Je to kvůli umístění 2 hasičských plat, což má být provedeno svépomocí (hasiči + TS + firma), a to do začátku června kvůli setkání hasičských přípravek. Jižní brána ovšem značně zasáhne do prostoru obvyklého pálení velkých ohňů, čímž se pravděpodobně bude muset do budoucna jejich velikost podstatně snížit. Domyslel někdo, jakým způsobem se návozy na hromadu budou regulovat?

Charita Přelouč žádá příspěvek 10.000 Kč na sociální péči o občanku Břehů na rok 2014. Paní Štarmanová upozornila, že občanka si tuto péči hradí sama, přesto 4 zastupitelé mají zřejmě pocit, že charitativním příspěvkem z obecní kasy si udělají dobré oko. U koho? Paní Štarmanová s panem Novotným se hlasování zdrželi, neboť naznali, že nemají dostatek informací k řádnému posouzení této žádosti.

Zastupitelstvo v neposlední řadě také jednohlasně schválilo, že vedle dětského hřiště budou umístěny 3 nerezové cvičící prvky s prý téměř nekonečnou zárukou. Panu Kubátovi se podařilo cenu usmlouvat na neuvěřitelných 94.619 Kč!!! Otázkou zůstává, zda tyto stroje budou skutečně využívané tak hojně, aby tato velká investice skutečně stála za to. Abyste měli představu, o jaké stroje se jedná, budou podobné těmto:

 

Diskuse

V diskusi jako první vystoupil jeden z majitelů pozemků, které jsou celé nebo z části zastavěny veřejnými komunikacemi. Před dvěma lety nejen jemu totiž zastupitelstvo přislíbilo tuto situaci řešit. Připomeňme si znění třech usnesení:

  • 7. 6. 2012 zastupitelstvo jednohlasně (8 hlasů) schválilo záměr nákupu pozemků pod komunikacemi, chodníky a pod. v obecném veřejném užívání, a to tak, že pověřuje starostu a místostarostu k zajištění znaleckých posudků na ocenění těchto pozemků a na základě toho ke zpracování a vyhlášení záměru na odkoupení těchto pozemků od jejich vlastníků za rovných spravedlivých podmínek.
  • 20. 12. 2012 čtyři zastupitelé, jmenovitě Morávek, Jirava, Erban a Kubát, hlasovali pro návrh, aby zastupitelstvo schválilo odkoupení pozemků pod ulicí Smatanova p. č. 109/35 a pod ulicí Boženy Nemcové p. č. 124/32 a p. č. 156/3 za cenu 120 Kč/m2, což pokládá za cenu v místě obvyklou, a aby byl starosta obce pověřen k podpisu kupní smlouvy na odkoupení těchto pozemků od vlastníků. Čtyři hlasy ale ke schválení nestačily.
  • 26. 11. 2013 šest zastupitelů (Morávek, Jirava, Rambousek, Kubát, Vančura, Erban) schválili odkoupení výše uvedených tří pozemků za cenu 120 Kč/m2 a pověřuje starostu obce k podpisu kupní smlouvy na odkoupení těchto pozemků od vlastníka do vlastnictví Obce Břehy. Starosta bude informovat vlastníky těchto pozemků o vůli Obce Břehy tyto pozemky odkoupit do vlastnictví Obce Břehy.

Přesto, že pan starosta žadateli osobně několikrát sliboval tuto situaci řešit, nyní projevil značnou neochotu se tím zabývat. Začal velice mírně, a to prostou výmluvou na nedostatek času. Po neodbytnosti žadatele však starosta v argumentech poměrně přitvrdil nejdříve odvoláváním se na smyšlené formule v zákoně o obcích, podle kterých prý zastupitelé mohou kdykoli svévolně ignorovat již schválená rozhodnutí, pokud si myslí, že jsou nevýhodná. Jaká asi pochybnost o výhodnosti mohla vzniknout, o které zastupitelé před dvěma lety nevěděli?

Posledním starostovým argumentem bylo vydržení. Kdo ale dosud užíval tyto komunikace v dobré víře, že jsou jeho? To by byla otázka spíše pro právníky. Na otázku, proč toto žadatel neřešil již dříve, odpověděl, že o existenci inkriminovaných částí pozemků se dozvěděl až při dědickém řízení po smrti svého tchána. Aby tuto poměrně vyostřenou a dlouhou debatu ukončili, navrhli zastupitelé uložit starostovi sepsat kupní smlouvu. Ruku pro tento návrh zvedla jen paní Štarmanová a pan Novotný. Ostatní, přesně ti samí, kteří v prosinci 2012 zvedli ruku pro odkoupení, svým zdržením se hlasování dali jasně najevo, že toto najednou řešit nechtějí, nebudou a nikdo kromě soudu je k tomu dle jejich slov nedonutí.

 Vila a mlýn
  • K již několikrát zmiňovaným stížnostem na nekvalitně provedené podlahy se přidala stížnost na špatně provedené odsávání v přízemním bytě, ze kterého jdou páry přímo do bytu nad ním.
  • Majitelé bytů ve vile upozornili na to, že jim nikdo neřekl, natož aby se jich ptal, že obec chce celou půdu ve vile prodat jako byt, načež starosta jen opáčil, že záměr byl řádně zveřejněn. Důsledkem prodeje nedokončeného bytu jsou neustávající již téměř dva roky trvající stavební práce ve vile, kdy po neodborném osazení střešních oken byla nejen poničena střecha, ale navíc zatéká do ostatních bytů, jsou poničeny nové schody, nikdo nemá přístup např. k anténě a i přes veškerou snahu obyvatel vily se s majitelem tohoto půdního bytu nelze domluvit na jakékoliv nápravě. Zastupitelstvo ovšem opět neprojevilo nejmenší zájem tuto situaci jakkoliv řešit, a to se slovy, ať si tyto spory vzájemného soužití vyřeší sami jako sdružení vlastníků.
  • Další stížnost se týkala neprovedení postřiku před pokládkou nového asfaltového povrchu, pod kterým roste tráva a nový asfalt tak trhá a znehodnocuje. Starosta sice nechce zaměstnance technických služeb příliš zatěžovat tím, že budou muset dojít až na Výrov, ale prý to kvůli stěžovateli udělá a nazítří je prý pošle na Výrov i s postřikem.
  • Posledním výrovským bodem je pro pana starostu evidentně banalita, pro budoucnost mlýna a vily (nehledě na její obyvatele) však reálné ohrožení. Pro případ, že přijde velká voda, která se z náhonu rozlije v celém prostoru mlýna a vily, byly mezi mlýnem a vedlejší halou dvě velké propusti, které by vodu vrátily zpět do Opatovického kanálu. Při nynějších opravách mlýna však byly tyto propusti zaslepeny a ponechány jen malé otvory podle všeho projektované tak akorát na dešťovou vodu. Starosta se odvolává na schválený projekt, který je podle něj v naprostém pořádku.

Na dotaz, kdy už konečně bude chodník v Bahníkově ulici, starosta odpověděl, že stavba chodníku je opět pozastavena, neboť se musí vyřešit spor o to, jakým způsobem bude odváděna voda z komunikace. Po nalezení řešení bude nutné opravit projekt. Chodník je tedy opět v nedohlednu.

Další dotaz se týkal možnosti proplacení vjezdu u domu, před kterým není chodník. Bylo řečeno, že tyto pozemky jsou Pardubického kraje a pro takovou stavbu je tedy nutný souhlas Správy a údržby silnic PK. Pokud tedy bude vjezd postaven legálně, náklady na takovou stavbu budou proplaceny.

Nakonec bylo zastupitelstvo upozorněno na to, že v č. 107 není dlouhodobě řešen havarijní stav komínů, což může být životu nebezpečné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *