Listopadové kácení stromů ve Břehách

kaceniOKNejeden břežák si v listopadových dnech roku 2014  všiml, že nejen u Opatovického kanálu se nachází několik stromů v nezvykle vodorovné poloze. Netrvalo dlouho a z několika statných stromů, které desítky let zpevňovaly levý břeh Opatovického kanálu, nezbylo více, než hromada polen na otop. Můžeme jen děkovat tomu, že úřední šiml, jak v obci Břehy, tak i na Pardubickém kraji, zařehtal. Kdyby mlčel, mohl být levý břeh Opatovického kanálu již teď chudší o více než 50 stromů v úseku od Sopřečsko-Semínské křižovatky, až po ulici V Zákoutí jen proto, že majitel pozemku chce tento využívat k pěstování rychle rostoucích japonských topolů. K osmi povoleným stromům šly k zemi i dva navíc, za které ani ten šiml nemůže. Stály na vedlejším pozemku, kde kácení povoleno nebylo.

Druhé místo listopadového kácení stromů bylo zřejmě o něco méně překvapivé. U školy na Výrově se pomalu chystá stavba druhého rodinného domu, proto pokácení 2 stromů v plánovaném místě výstavby bylo celkem logickým krokem. Hůře už chápu další čtyři stromy, které nijak stavbě nepřekáží.

Náhradou za veškeré pokácené stromy byla stanovena výsadba nových stromů v počtu odpovídajícím těm pokáceným a v přesně určeném druhovém složení. Na Výrově mají být nové stromy vysazeny v linii hranice se školním pozemkem. Doufejme, že v budoucnu bude ubývat kácení a přibývat kvalifikovaných úředních rozhodnutí.

Kaca