Dýňové recepty

Dýňový kompot

Vyzkoušený – z dýně ananas neuděláte, ale vůbec není špatný

 3 kg dýně
0,5 kg cukru
celá skořice
40 g kyseliny citronové
15 ks hřebíčku
1 ananasová konzerva (větší – tuším že je půlkilová)
odhadem 3-5 citronů

Dýni nakrájíme na kostičky, zalijeme vodou tak, aby neplavala, ale byla ponořená a dáme na 24 hodin na chladné místo (i do ledničky). Druhý den vodu slijeme do hrnce, přidáme cukr, skořici, kyselinu citronovou a hřebíček a přivedeme k varu. Do vroucího nálevu přidáme dýni a vaříme asi 20 minut až zesklovatí (je třeba hlídat, aby se nerozvařila – jde o minuty). Přidá se ananasová konzerva a plní se do sklenic. Na dno každé sklenice dávám kolečko citronu.

Kandovaná dýně

Opranou, očištěnou a oloupanou dýni nakrájíme na malé kostičky. Velikost dle libosti. Kostičky se nasypou do hrnce a většina receptů počítá s prooctováním dýní. My ocet na kandování nepoužíváme, protože ho tam pak neustále cítíme. Používáme proto šťávu z citrónu. Lze použít i kyselina citronová.
Nalijeme tedy na dýni šťávu z citrónů – na 6l dýně použiji tak 3 citrony. Promíchám, zaliji vodou tak, aby byla dýně ponořená a nechám 24 hodin stát.

Po 24 hodinách slijeme vodu a procukrujeme dýni polovičním množstvím cukru, než má v tento okamžik sama. Na 1kg dýně dáváme tedy 0,5 kg cukru. Dále tam přidáme šťávu z alespoň jednoho pomeranče. A aniž bychom lili na dýni s cukrem jakoukoli vodu, promícháme, přikryjeme a necháme opět 24 hodin stát.

Po těchto 24 hodinách vezmeme hrnec s dýní, která je nyní pod vodou, protože cukr z dýně extrahoval tekutinu, a přivedeme dýni k varu.Můžeme přidat ananasovou šťávu, já přidávám vodu z borůvkového kompotu. Vaříme tak dlouho, než je dýně sklovatá. Jakmile zesklovatí, více jí nevaříme a sundáme z kamen. U nás to bylo zhruba 3/4 hodiny za občasného promíchání.

V tento moment slijeme veškerou tekutinu z dýně do jiného hrnce – budeme z ní dělat limonádu. Dýni procedíme a připravíme si jí na cokoli, kde by mohla schnout. Nám schne na kamnech v děrovaném pekáči, případně jí můžeme dát na voskovaný papír. Schne za poměrně vysoké teploty, odhaduji tak 40-45 °C. Může schnout i za menší teploty – bude to trvat déle. Za vyšší nedoporučuji, aby se dýně neupekla.

Dostatečně uschlou dýni – nesmí být tvrdá na omak a zároveň ani příliš měkká, aby se v ruce „rozplizla“ – vysypeme do mísy s moučkovým cukrem, promícháme a pak přesejeme přes cedník.V cedníku zůstane jen dýně jemně obalená cukrem a přebytečný cukr tím odstraníme.

Uložíme do sklenice ovázané voskovaným papírem – sklenici nezavírám víkem, raději jí obvazuji, aby k ní mohl vzduch a uložíme na suchém místě. Do sklenice mezi dýni pak přidávám celou skořici – lze přidat i hřebíček.
Kandovaná dýně lze použít všude tam, kam se dává kandované ovoce – do koláčů, biskupského chlebíčku, marokánek, domácí čokolády, do štol a vánoček……poslouží rozhodně stejně, ne-li lépe. Je bez všech barviv a chuťově je vynikající.

Dýňovou šťávu pak uděláme tak, že do vody, která nám zbyla z vaření dýně přidáme na čtvrtky nakrájená oloupaná jablka, vnitřek dvou citronů, tři hřebíčky a opět přivedeme k varu. Takovouto šťávu je nezbytně nutné před konzumací ředit vodou – je to spíše polosirup.

Převzato z http://conovehonakopci.cz

Dýňová polévka I.

Vyzkoušená – v rámci toho, že je dýňová, je dobrá.
1 cibule
olej
1,5 kg dýně
1 brambora
sůl, kmín, pepř
bujón
0,5 l mléka
3 stroužky česneku
hrst petržele
300 ml smetany
sojová omáčka, muškátový oříšek
osmažené houstičky

Nakrájenou cibuli osmahneme na oleji, přidáme na kostičky nakrájenou dýni a bramboru, osmahneme a podlijeme 500-700 ml vody. Osolíme, ochutíme kmínem a pepřem, přidáme bujón a vaříme asi 40 min. do změknutí. Potom přidáme mléko, prolisovaný česnek a petržel. Vše rozmixujeme a nakonec přidáme smetanu, muškátový oříšek a můžeme dochutit sojovou omáčkou. Do talíře připravíme houstičky, petržel a můžeme přidat i lžíci smetany.

Dýňová buchta/placka…

Vyzkoušená – dýně je prostě mokrá, takže těsto nevyskočí, pokud bude mít někdo vylepšovák, sem s ním.
3 žloutky
250 g cukru
špetka soli
vanilkový cukr
2 lžičky skořice
200 ml oleje
750 g nastrouhané dýně
ořechy (přiměřeně dle chuti, ale čím více, tím lépe)
0,5 kg hladké mouky
1 prášek do pečiva
sníh ze 3 bílků

Žloutky s cukrem, vanilkovým cukrem a solí utřeme, přidáme vše ostatní, sníh samozřejmě nakonec. Pečeme ve vymazaném a vysypaném plechu.

Dýňová omáčka na noky nebo špagety

500 g hotových bramborových noků nebo špagety
3 lžíce olivového oleje
1 menší cibule
150 g anglické slaniny
500 g dýně
100 g strouhaného parmezánu
sladkolistá petržel na ozdobu

Dýni (po vydlabání a oloupání) nakrájíme na asi 2cm kousky. Cibuli nakrájenou na drobno osmahneme na oleji do sklovata. Přidáma anglickou slaninu nakrájenou na proužky a opékáme asi 2-3 minuty. Nakonec vložíme dýni, promícháme a podlijeme 400 ml horké vody. Přiklopíme a za občasného promíchání necháme na mírném plameni 30 min. probublávat. Pokud kostky dýně nezomáčkovatí, můžeme si pomoci šťouchadlem. Noky (špagety) přelijeme omáčkou, posypeme parmezánem a petrželkou.

Dýně na způsob bramborové kaše

1 kg dýně (moučnější)
2 stroužky česneku
50 ml smetany
50 g másla
olivový olej
sůl, čerstvě mletý pepř
1 lžička kremžské nebo anglické celozrnné hořčice
snítka tymiánu

Dýni nakrájíme na větší kusy a vložíme do pekáče spolu s tymiánem a nahrubo nakrájeným česnekem. Zakapeme olivovým olejem a dáme péci na 180 °C na 20-30 minut. Dýně musí být měkká, ale ne hnědá. Máslo a smetanu dáme do hrníčku a necháme v troubě mírně rozpustit. Tymián odstraníme, k dýni přidáme hořčici, zahřátou smetanu s rozpuštěným máslem a pepř a vše rozmixujeme. Nakonec dle chuti dosolíme. Doporučována je ke kachně nebo huse místo knedlíků.

Dýně pečená s tymiánem

Vyzkoušeno – upřímně výsledek je stejně pochybný, jak pochybně recept vypadá, i když chuťová kombinace s tymiánem není špatná.
1 kg dýně
1 hlavička česneku
olivový olej
mořská sůl
čerstvě mletý pepř
svazek tymiánu

Dýni nakrájíme na proužky asi 7 cm dlouhé a vložíme do pekáče s neloupanými stroužky česneku. Hojně pokropíme olivovým olejem. Osolíme, opepříme, posypeme lístky tymiánu, vše promícháme a pečeme v předehřáté troubě na 180 °C asi 45 minut, dokud není povrch jemně opečený a dýně zcela měkká. Jíme s chlebem.

Dýňová zmrzlina

Vyzkoušeno – kdo má odvahu a miluje chuť dýně, nechť vyzkouší, podle mě je to vážně hnusný a za tu námahu to nestojí.
450 ml smetany ke šlehání
150 g uvařené, zchlazené a rozmixované dýně
4 žloutky
100 g cukru krupice
2 lžíce tekutého medu
1 lžička nadrobno nastrouhaného zázvoru
citronová šťáva

Smetanu se zázvorem dáme do kastrůlku a přivedeme k varu. Necháme půl hodiny odstát, aby se chutě spojily. V misce ušleháme žloutky s cukrem, smetanu znovu přivedeme k varu a trochu ji odlijeme ke žloutkům a rychle prošleháme (lépe se pak obě směsi promíchají). Žloutky nalijeme do smetany, promícháme na mírném ohni vaříme 3-4 minuty, až se krém začne lepit na vařečku. Odstavíme, vmícháme med a za občasného míchání necháme zchladnout. Do krému pak přidáme dýňové pyré, pár lžiček citronové štávy a přecedíme přes jemné síto. Nalijeme do plastové nádoby a dáme zmrazit.

Dýňová polévka II.

400 g dýně
3 lžíce olivového oleje nebo 100 g másla
250 ml smetany ke šlehání (33%)
sůl, čerstvě mletý pepř
3 lžíce sekané pažitky

Dýni nakrájíme na asi 5cm kostky. V hrnci rozehřejeme olivový olej nebo máslo a dýni krátce orestujeme. Zalijeme 750 ml horké vody a vaříme do změknutí dýně (7-10 min.). Stáhneme z ohně a vlijeme smetanu. Nakonec polévku rozmixujeme a dochutíme solí a pepřem. Do talířů přidáme pažitku a kostičky opečeného bílého pečiva.

Celá dýně upečená v troubě

1 celá 3kg dýně nebo 2 menší
rostlinný olej
1 velká cibule
30 g másla
250 g anglické slaniny
200 g strouhanky
2 stroužky česneku
250 g čedaru nebo jiného vyzrálejšího sýra
300 ml smetany
hrst nasekané petržele nebo šalvěje
alobal

Odkrojíme z dýně zhruba v horní pětině víčko, vydlabeme, větší plech vyložíme alobalem, který dobře potřeme olejem a dýni dáme doprostřed. V pánvi rozpustíme máslo, přidáme nadrobno nakrájenou cibuli a slaninu na kostičky, osmahneme doměkka, přisypeme strouhanku a dobře promícháme, aby se opekla dozlatova. Necháme zchladnout a přidáme sekanou petržel nebo šalvěj, utřený česnek a strouhaný sýr. Směs dáme do vydlabané dýně a pomalu zalijeme smetanou. Přiklopíme víčkem a dýni obalíme připraveným alobalem. Pečeme 2 hodiny v předehřáté troubě na 180 °C nebo dokud nebude dýně měkká. Podávat se může s malým hlávkovým salátem s jednoduchou zálivkou z octa a oleje.

Tvarohový koláč s dýní a pomerančem

250 g hotového vyváleného křehkého těsta
500 g dýně
50 g másla
100 g cukru krupice
šťáva z 1 pomeranče
350 g tvarohu
1 lžička vanilkového extraktu nebo 1 sáček vanilkového cukru
4 žloutky

Dýni nakrájíme na větší kousky. V hrnci rozpustíme máslo a dýni krátce orestujeme, zalijeme pomerančovou šťávou a pod pokličkou dusíme doměkka zhruba 10 minut. Odkryté pak necháme trochu oschnout 3-4 minuty a rozmixujeme. Ušleháme žloutky s cukrem, přidáme tvaroh, vanilkový extrakt nebo cukr, prošleháme a nakonec vmícháme dýňové pyré. Kulatou koláčovou formu vyložíme pečícím papírem a dáme do ní rozválené těsto. Vlijeme připravenou tvarohovou náplň a pečeme 30 minut v předehřáté troubě na 180 °C. Pak stáhneme teplotu na 160 °C.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *